top of page

JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PIERWSZEGO WYSTĘPU WOKALNEGO

Masz przed sobą swój pierwszy koncert. Wow! na pewno towarzyszy Tobie ogrom podekscytowania, ale też pewnej niepewności.

Czy to jest normalne? tak! w tym artykule pomogę Tobie przygotować się do Twojego debiutu, aby zmniejszyć do minimum uczucie niepewności i tremy.
Naucz się dobrze słów

Powiedziałabym nawet bardzo dobrze. Z mojego doświadczenia, jak oglądałam na scenie uczniów moich i kolegów po fachu, 70% całego stresu stanowił strach przed zapomnieniem tekstu. I 70% faktycznych pomyłek było związanych z pomyłkami w tekście.


To jest Twoja check-lista aby idealnie zapamiętać tekst piosenki:

  • Zacznij przygotowania jak najszybciej! dzień przed będzie za późno!

  • Wydrukuj tekst i przeczytaj go kilka razy na głos, jak opowiadanie.

  • Następnie powiedz go na głos w rytmie, wciąż bez melodii. Jakbyś rapował zamiast śpiewania.

  • Śpiewaj piosenkę od różnych miejsc, nie zawsze od początku.

  • Znajdź skojarzenia związane z pierwszymi słowami każdej części piosenki: pierwsza i druga zwrotka, punkt kulminacyjny i refren.

  • Zaśpiewaj przynajmniej 5 razy z rzędu bez pomyłki.

Sprawdź o czym jest piosenka

Piosenka to nie tylko melodia i piękny głos. Każda z nich ma opowieść, przesłanie czy cel.

Poświęć czas aby przetłumaczyć piosenkę którą śpiewasz (jeśli jest w innym języku).


Odpowiedz na każde pytanie, odnosząc się do Twojej piosenki występowej:

  • O czym jest ta piosenka?Jaki cel za sobą niesie: opowieść, przesłanie, wyznanie, zabawa…?

  • Jakie emocje wzbudza: radość, żal, smutek, samotność, miłość, złość, energię do zabawy, radość…(może być więcej)?

  • Jakbyś wyobraził/ wyobraziła sobie kogoś śpiewającego tą piosenkę? jakby się zachowywał, co by przeżywał, czy by się ruszał na scenie czy raczej stał w miejscu? siedział, stał, tańczył?

  • Wpisz w YouTube’a artystę wykonującego Twoją piosenkę Live (na żywo). Wypisz przynajmniej 5 cech z jego zachowania, poruszania się, mimiki twarzy, głosu- które mogłabyś “podkraść” do swojego występu

Zapoznaj się bardzo dobrze ze swoją wersją instrumentalną, podkładem lub akompaniamentem

50% Twojego występu to Twój głos, ale pozostałe to tło instrumentalne które będzie Tobie towarzyszyć. Upewnij się że znasz dobrze brzmienie i umiesz wejść w piosenkę na tym podkładzie.


Jeśli grasz z akompaniatorem, poproś go aby przesłał Tobie nagranie, nawet z telefonu, jak gra tą piosenkę. Nie oczekuj że pianista czy gitarzysta zagra dokładnie tak samo jak w oryginalnej wersji piosenki! kosztuje to ogrom czasu aby spisać piosenkę dokładnie jak oryginał i nie jest to nijak rozwijające ani dla Ciebie ani dla Twojego akompaniatora aby grać kopię tego co jest w internecie.


Przed wysłaniem podkładu na nośniku, w mp3, mailem itp., sprawdź dokładnie czy cały podkład jest poprawny i nieuszkodzony.

Przy 15-20 występujących wokalistach, sprawdzenie każdej piosenki od początku do końca to ponad godzina pracy. Nie każdy organizator się tego podejmie, a to jest w Twoim interesie, aby Twój podkład działał kiedy śpiewasz.


Uwolnij swój głos podczas ćwiczenia piosenki

Zapewne masz już wszystko uporządkowane w głowie, jak chcesz śpiewać, w każdej sekundzie piosenki. Nie chcę straszyć, ale musisz być przygotowany na wszystko. Także na to, że zapomnisz melodii w pewnym fragmencie piosenki, lub wejdziesz nieprawidłowo we frazę (zdanie muzyczne).


Najlepszym ćwiczeniem na to jest improwizowanie podczas ćwiczenia. Celowo śpiewaj inną melodię która harmonicznie pasuje do piosenki. Improwizuj i wracaj na zawołanie do właściwej melodii piosenki, aby sprawdzić jak dobrze ją znasz.

Nagraj siebie na video

Nawet jeśli myślisz że wszytko jest już przygotowane, że już nie stoisz jak kołek tylko ruszasz się, nawet za dużo… to co w Twojej głowie wygląda na “za dużo”, w realiach może wyglądać jak “nic”. Szczególnie na scenie.


Postaw więc telefon daleko, tak aby obejmował Ciebie, najlepiej w całości, lub przynajmniej do kolan. Śpiewaj tak jakbyś był już na scenie. Mało kto lubi siebie słuchać i oglądać. Miej to na uwadze jak będziesz odtwarzać nagranie. Oceń siebie obiektywnie: czy ruch jest odpowiednio zrelaksowany, naturalny, czy nie robisz za dużo (dziwnych) min, czy się nie garbisz, nie podnosisz ramion itp.


Pracuj z mikrofonem przed koncertem

Szczególnie jeśli nie miałeś jeszcze do czynienia z mikrofonem, jest to obligatoryjne!

Twój nauczyciel, jeśli takiego masz, będzie na pewno o tym wiedział.


Mikrofon musi być odpowiednio przybliżony do ust, pod kątem prostym. Nie zjadaj mikrofonu, ale też nie trzymaj go dalej niż 5-7 centymetrów od ust. Kiedy śpiewasz do mikrofonu (szczególnie po raz pierwszy), może wydawać się niekomfortowo głośno i automatycznie chcemy się od niego odsunąć.


Pamiętaj: Twój głos ma brzmieć głośno. Nie jesteś w swoim domu, tylko na scenie, więc żaden sąsiad nie przyjdzie z pretensjami ;)


Wyobraź sobie siebie na scenie. W każdym szczególe.

To, jak będziesz wyglądać i jak się będziesz zachowywać na scenie, musi się komponować z Twoją piosenką.

Przykładowo: Jeśli piosenka jest balladowa, wolna i o rozstaniu, to niestosownie byłoby ubrać rockowe ubrania i tańczyć jak Beyonce ;)Pomyśl, aby Twój strój wspierał historię którą chcesz opowiedzieć. Jaki strój nie wybierzesz, musi być możliwie jak najmniej strojem dziennym. Nie zakładaj dresów, ubrudzonych, czy pogniecionych rzeczy. Pomyśl o czymś co będzie się dobrze prezentować, ale też w czym będziesz się czuć swobodnie.


Płeć żeńska bardzo często chce nosić szpilki na scenę. Wygoda i stabilność to bardzo ważne czynniki wpływające na jakość Twojego występu. Jeśli nogi będą się Tobie trzęsły to będzie Tobie bardzo trudno utrzymać się na szpilkach, czy w innych niestabilnych butach.


Zastanów się jak chciałbyś być usadowiony na scenie: możesz siedzieć na krześle (barowym), lub stać. Możesz trzymać mikrofon lub postawić go na statywie- wszystko zależy od Ciebie!


Myśl pozytywnie :)

Jesteś wokalistą i masz już pewne umiejętności opanowane na tyle, że ktoś zaprosił Ciebie na scenę, lub Twój nauczyciel dopuścił Ciebie do koncertu. Ludzie przyjdą posłuchać między innymi Ciebie, niektórzy przyjdą tylko i wyłącznie dla Ciebie! oznacza to, że już masz fanów i może nawet zdobędziesz nowych po swoim występie :)Baw się dobrze na scenie! śpiew przynosi Tobie radość? pokaż więc jak bardzo lubisz to robić! Kiedy Ty czujesz się dobrze na scenie, widownia też czuje się świetnie słuchając i patrząc na Ciebie!

332 views0 comments