JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PIERWSZEGO WYSTĘPU WOKALNEGO

Masz przed sobą swój pierwszy koncert. Wow! na pewno towarzyszy Tobie ogrom podekscytowania, ale też pewnej niepewności.

Czy to jest normalne? tak! w tym artykule pomogę Tobie przygotować się do Twojego debiutu, aby zmniejszyć do minimum uczucie niepewności i tremy.
Naucz się dobrze słów

Powiedziałabym nawet bardzo dobrze. Z mojego doświadczenia, jak oglądałam na scenie uczniów moich i kolegów po fachu, 70% całego stresu stanowił strach przed zapomnieniem tekstu. I 70% faktycznych pomyłek było związanych z pomyłkami w tekście.


To jest Twoja check-lista aby idealnie zapamiętać tekst piosenki:

  • Zacznij przygotowania jak najszybciej! dzień przed będzie za późno!

  • Wydrukuj tekst i przeczytaj go kilka razy na głos, jak opowiadanie.

  • Następnie powiedz go na głos w rytmie, wciąż bez melodii. Jakbyś rapował zamiast śpiewania.

  • Śpiewaj piosenkę od różnych miejsc, nie zawsze od początku.

  • Znajdź skojarzenia związane z pierwszymi słowami każdej części piosenki: pierwsza i druga zwrotka, punkt kulminacyjny i refren.

  • Zaśpiewaj przynajmniej 5 razy z rzędu bez pomyłki.

Sprawdź o czym jest piosenka

Piosenka to nie tylko melodia i piękny głos. Każda z nich ma opowieść, przesłanie czy cel.

Poświęć czas aby przetłumaczyć piosenkę którą śpiewasz (jeśli jest w innym języku).


Odpowiedz na każde pytanie, odnosząc się do Twojej piosenki występowej:

  • O czym jest ta piosenka?Jaki cel za sobą niesie: opowieść, przesłanie, wyznanie, zabawa…?

  • Jakie emocje wzbudza: radość, żal, smutek, samotność, miłość, złość, energię do zabawy, radość…(może być więcej)?

  • Jakbyś wyobraził/ wyobraziła sobie kogoś śpiewającego tą piosenkę? jakby się zachowywał, co by przeżywał, czy by się ruszał na scenie czy raczej stał w miejscu? siedział, stał, tańczył?

  • Wpisz w YouTube’a artystę wykonującego Twoją piosenkę Live (na żywo). Wypisz przynajmniej 5 cech z jego zachowania, poruszania się, mimiki twarzy, głosu- które mogłabyś “podkraść” do swojego występu

Zapoznaj się bardzo dobrze ze swoją wersją instrumentalną, podkładem lub akompaniamentem

50% Twojego występu to Twój głos, ale pozostałe to tło instrumentalne które będzie Tobie towarzyszyć. Upewnij się że znasz dobrze brzmienie i umiesz wejść w piosenkę na tym podkładzie.


Jeśli grasz z akompaniatorem, poproś go aby przesłał Tobie nagranie, nawet z telefonu, jak gra tą piosenkę. Nie oczekuj że pianista czy gitarzysta zagra dokładnie tak samo jak w oryginalnej wersji piosenki! kosztuje to ogrom czasu aby spisać piosenkę dokładnie jak oryginał i nie jest to nijak rozwijające ani dla Ciebie ani dla Twojego akompaniatora aby grać kopię tego co jest w internecie.


Przed wysłaniem podkładu na nośniku, w mp3, mailem itp., sprawdź dokładnie czy cały podkład jest poprawny i nieuszkodzony.

Przy 15-20 występujących wokalistach, sprawdzenie każdej piosenki od początku do końca to ponad godzina pracy. Nie każdy organizator się tego podejmie, a to jest w Twoim interesie, aby Twój podkład działał kiedy śpiewasz.


Uwolnij swój głos podczas ćwiczenia piosenki

Zapewne masz już wszystko uporządkowane w głowie, jak chcesz śpiewać, w każdej sekundzie piosenki. Nie chcę straszyć, ale musisz być przygotowany na wszystko. Także na to, że zapomnisz melodii w pewnym fragmencie piosenki, lub wejdziesz nieprawidłowo we frazę (zdanie muzyczne).