top of page

DOBRA TECHNIKA W ŚPIEWIE: Kiedy wiadomo że śpiewam dobrze?

Zapewne wielu z was- śpiewających więcej lub mniej- zastanawia się: kiedy śpiewam dobrze?


W tym artykule wytłumaczę wam, co to znaczy mieć dobrą technikę wokalną i jak odróżnić poprawne wydobycie głosu od niewłaściwego.


Śpiewając mamy do wyboru wiele możliwości, jeśli chodzi o barwę głosu i dynamikę. Większość początkujących wokalistów nie ma zbyt wielkiego spektrum możliwości jako że nie poznali oni jeszcze wszystkich narzędzi jakie kryje ich głos oraz jak tych narzędzi używać.
“Pani każe mi tylko śpiewać głośno”.

W większości przypadków, początkujący wokaliści wydobywają dźwięki jednym z dwóch sposobów: słabym i mało dynamicznym głosem, “zapowietrzonym” w górach, lub mocnym “zaciśniętym” którym nie mają możliwości śpiewać wysokich dźwięków.


Dlatego też pierwsze lekcje osobiście poświęcam na budowaniu i wzmacnianiu rejestrów: piersiowego i głowowego. Próbujemy poprzez ćwiczenia najpierw wydobyć to brzmienie, aby potem, na zasadzie repetycji, utrwalić.


“Odjąć” z głośności jest łatwiej niż “dodać”. Dlatego musisz nauczyć się wszystkich sposobów wydobycia dźwięków aby potem operować nimi wedle własnego gustu i stylistyki.


Co to jest technika?

Technika w śpiewie- tak jak i w sporcie- to umiejętność pracy wysiłkowej na długim dystansie. Śpiew, tak jak i sport, wymaga użycia mięśni. Teraz, gdzie przeniesiesz tą energię i które mięśnie zaangażujesz, od tego będzie zależeć jak długo będziesz w stanie śpiewać, w sposób jak najmniej obciążający struny głosowe.


Czy da się śpiewać bez poprawnej techniki?

Tak. Możesz śpiewać technicznie niepoprawnie i Twój głos nie da tego po sobie poznać osobom które nie pracują profesjonalnie z głosem. Poznasz natomiast sam/sama, że Twoja technika jest niepoprawna, kiedy zaśpiewasz kilka, do kilkunastu piosenek i nie będziesz w stanie już wydobyć z siebie głosu, lub Twój głos będzie “za mgłą”, z chrypką itp..


Intensywne, niepoprawne technicznie śpiewanie jest niebezpieczne dla Twoich strun głosowych. Po kilku latach mogą powstać na nich polipy które nieleczone mogą nawet prowadzić do utraty głosu.


Na które mięśnie należy przenieść wysiłek podczas śpiewania?

Logicznie można pomyśleć że cały wysiłek powinien być skoncentrowany w miejscu powstawania dźwięku: czyli w krtani. Nic bardziej mylnego.


Krtań posiada mięśnie, zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz, jednak ich ingerencja powinna być ograniczona do minimum.

Zobacz video w którym omawiam jak doświadczyć rozluźnienia mięśni w okolicach krtani.


Chodź dźwięk powstaje w krtani, nie byłby możliwy gdyby nie powietrze wypychane ciśnieniem z płuc (z dolnego odcinka pod żebrami). Przepona odgrywa tutaj największą rolę, jako że jej ruch (napinanie się i kurczenie) tworzy to ciśnienie.


Przepona jest to mięsień płaski, umieszczony w dolnej części żeber. Przybiera płaską postać kiedy wdychamy powietrze (i zatrzymujemy je w płucach), kurczy się kiedy wypuszczamy powietrze.

Zobacz video na temat pracy przepony.


***

Dobra technika wokalna daje wokalistom większe spektrum i nowe możliwości. Co najważniejsze pozwala im utrzymać głos w dobrej kondycji na długie lata.


Wiele możesz dowiedzieć się na temat techniki z filmów z YouTube’a jednak uważaj: filmiki z YT często tworzone są przez laików, których porady mogą wprowadzić w błąd. Nawet jeśli masz sprawdzone źródło, ważne jest aby mieć doświadczonego nauczyciela który będzie śledził twój postęp i pilnował czy wykonujesz ćwiczenia poprawnie.Masz pytania co do techniki wokalnej lub konkretnego zagadnienia z nią związanego?

A może uczyłeś się śpiewu pod okiem nauczyciela czy z video tutorialami?

Zostaw komentarz lub napisz do nas!

1,263 views0 comments
bottom of page