top of page

CHCĘ ZACZĄĆ ŚPIEWAĆ!- jakie zajęcia wybrać i jak często

Updated: May 15, 2019


Podjąłeś wreszcie decyzję o realizacji swoich pasji wokalnych. Pewnie już długo ta myśl krążyła Tobie gdzieś z tyłu głowy. Ale: a to szkoła, a to praca, obowiązki rodzinne i nigdy nie było czasu na to aby zrobić ten pierwszy krok.

Dodatkowo te nieustanne myśli: “czy ja się w ogóle nadaje?”, “jaki rodzaj zajęć wybrać?”.


Jeśli pojawiła się w Twojej głowie choć jedna z tych myśli- nie panikuj i NIE ODKŁADAJ TEMATU ZNOWU NA PÓŹNIEJ!

W tym artykule postaram się omówić wszystko co musisz wiedzieć na temat zajęć wokalnych i na czym one będą polegać.Przyczyny i cele

Nim zapiszesz się na jakiekolwiek lekcje, warto jest zastanowić się dlaczego chcemy zapisać się na lekcje śpiewu i jaki chcemy osiągnąć cel z naszym głosem. Na podstawie tego możesz wybrać jaki tryb zajęć i częstotliwość będzie najbardizej odpowiadac Twoim potrzebom.


Czy chcesz docelowo śpiewać na scenach? czy chcesz nauczyć się poprawnie używać swój głos i śpiewać tak aby sprawiało Ci to jeszcze więcej przyjemności? chcesz wygrywać na imprezach karaoke? brać udział w konkursach lokalnych? iść na castingi do programów muzycznych telewizyjnych?


Pewnie niektórzy z was uśmiechnęli się na ostatnie ;) ale pamiętaj: nie mówimy tutaj o tym jak długo to zajmie. Może jesteś totalnie początkujący i nie wiesz czy się nadajesz (pewnie w Twoich oczach kompletnie się nie nadajesz), ale jeśli to jest to co docelowo chciałbyś robić- to będziesz!


Rodzaje zajęć i częstotliwość

Wracamy z naszej chmurki marzeń na Ziemię i przechodzimy do technicznych spraw.

Podstawowy wybór jaki będziesz mieć w szkołach wokalnych, to:


  • lekcje indywidualnezajęcia

  • w duecie z drugą osobą

  • lekcje grupowe/ zespołowe

  • chór

Lekcje indywidualne

Długość zajęć różni się w poszczególnych szkołach. Do wyboru jest zazwyczaj: 30 minut, 40 minut, 60 minut/ 1 lekcja.

Jeśli szkoła daje Tobie wybór: weź pod uwagę ile zajmie Tobie dojazd na zajęcia: jeśli jedziesz z daleka, to warto się skusić na conajmniej 40 minutowe sesje.
W zależności od szkoły, do wyboru są albo spotkania co tydzień, albo co drugi tydzień. W większości przypadków cena za lekcje będzie się wahać, w zależności od częstotliwości obranego programu (im więcej lekcji wykupionych i częściej, tym taniej).


Ale poczekaj, chowaj kasę do kieszeni. Ponieważ lekcje indywidualne nie są tanie, musisz być szczery ze sobą samym, ile czasu w tygodniu jesteś w stanie poświęcić na śpiewanie. Nie mówimy tutaj tylko o lekcjach ale także o Twoim indywidualnym przygotowaniu do zajęć w domu. Jeśli uważasz że śpiew w tym momencie nawet nie stoi blisko priorytetów, lepiej jest wybrać mniej częstotliwy kurs. W większości szkół zawsze możesz zmienić tryb.


Jednak nie oczekuj szybkich postępów przy zajęciach co-dwutygodniowych. Jeśli to są Twoje pierwsze kroki w śpiewaniu, polecam skorzystać z pierwszych miesięcy kiedy jesteśmy podekscytowani naszym nowym hobby i poświęcić temu więcej uwagi (i zajęć) na początku, aby nauczyć się samodzielnie ćwiczyć i trenować mięśnie tak aby zapamiętały jak najszybciej poprawne ułożenie.

Więcej na temat treści zajęć znajdziesz w tym artykule.


Lekcje w duecie i grupowe

Zarówno lekcje w duecie, jak i grupowe odbywają się na tej samej zasadzie i jest to zbliżone do lekcji indywidualnych.

Jedyną różnicą może być mniejsza koncentracja nad problemami indywidualnymi każdego ucznia. Zdecydowanie jednak rekompensowane jest to większą różnorodnością zajęć. W takim zestawieniu możesz nauczyć się śpiewać w głosach i uzewnętrznic się muzycznie w towarzystwie innych osób.
Chór

Najtańsza opcja, lecz moim zdaniem zdecydowanie nie wskazana dla osób które dopiero stawiają pierwsze kroki w śpiewie.

Śpiewając w chórze nie otrzymasz indywidualnej uwagi prowadzącego jako że jest to fizycznie nie możliwe przy grupie 15-30 osób.


W chórach cel jest zupełnie inny niż przy lekcjach indywidualnych. Prowadzący musi doprowadzić wszystkie głosy do stanu aby brzmiały one jednolicie, nie zwracając uwagi z punktu techniki wokalnej aby wydobywać dźwięki poprawnie. Śpiewanie z grupą ludzi daje zupełnie inne doświadczenia niż kiedy musisz sam utrzymać charakter i intonacje w piosence.


***

Jako podsumowanie: im bardziej jesteś początkujący w śpiewie tym bardziej potrzebujesz indywidualnego podejścia i treningu w technice wokalnej. Śpiewanie zespołowe i chóralne ma mnóstwo korzyści towarzyskich i (czasami) wyjazdowych i jest to zdecydowanie interesująca alternatywa dla kogoś kto już ma podstawy wokalne i poprawną technikę.


Więc jeśli jako początkujący, stoisz przy decyzji: chór/ zajęcia grupowe czy zajęcia indywidualne, w tym momencie warto się zastanowić czy stawiasz na kształcenie poprawnego i mocnego głosu, własnego repertuaru i własnego brzmienia czy na towarzyskie spotkania przy muzyce.


A jakie Ty masz doświadczenia ze swoimi zajęciami muzycznymi?- podziel się z nami w komentarzach.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego poziomu wokalnego? napisz do nas wiadomość: info@mkaofficial.com

42 views0 comments

Recent Posts

See All