3 niezbędne kroki do śpiewania wysokich dźwięków

(dla początkujących i średniozaawansowanych)


Każdy z nas zna legendy światowej sceny... Michael Jackson, Whitney Houston, Beyonce, Celine Dion... mogę wymieniać i wymieniać.


Co Ci wszyscy wokaliści mają ze sobą wspólnego? Co najbardziej zapada nam w pamięć z ich wspaniałych koncertów?

Czy nie właśnie te wysokie dźwięki, trzymane tak długo jakby ich oddech nigdy się nie kończył, aż cały tłum klaszcze i krzyczy w niedowierzaniu?Tak...


Teraz: co jeśli powiem Tobie, że i TY możesz opanować swoje wysokie dźwięki do perfekcji? nawet jeśli w tym momencie brzmią one jak "ściśnięte" a Ty śpiewając je, wyglądasz jakbyś wypił sok z cytryny? ;)
"Perfekcja jest nabyta, nie wrodzona"- Daniel Coyle


Każda gwiazda miała w swoim życiu przynajmniej jednego nauczyciela śpiewu. Większość z nich dalej ma, aby nieustannie rozwijać i utrzymać dobrą kondycje wokalną!


Oczywiście, śpiewanie wysokich dźwięków bez "zająknięcia" wymaga czasu, ćwiczenia i cierpliwości. Jednak te 3 kroki, które dzisiaj Tobie dam, muszą być zaimplementowane w Twoją praktykę i pomogą Tobie osiągnąć Twój wokalny cel!

Jeśli wprowadzisz te 3 kroki do swoich codziennych ćwiczeń, zapewniam Cię, że znacznie poprawisz swoje brzmienie w wysokich rejestrach i zmieniejszysz poczucie ścisku, lub nawet pozbędziesz się tego uczucia na zawsze!


KROK NUMER 1: Nigdy nie angażuj mięśni wokół krtani przy śpiewaniu wysoko (czyli utrzymuj swoją krtań zrelaksowaną)


Nie ruszać krtanią przy śpiewaniu- może brzmi to absolutnie nielogicznie ale zapomnij na chwilę o logice. Krtań która nienaturalnie przemieszcza się za wysoko lub za nisko jest podstawą niepoprawnej techniki.Niemowlęta mają nieziemskie umiejętności utrzymywania mięśni krtani w pozycji neutralnej (luźnej).

Dlaczego? bo ich nic nie obchodzi! Niemowlęta nie odczuwają wstydu czy niepewności (co jest główną przyczyną spinania mięśni u dorosłych).

Niemowlakom nie przeszkadza jak opuszczają szczękę i patrzą w "głupkowaty" sposób, za każdym razem kiedy są zdziwione lub zaintrygowane. Spójrz na tego malucha ze zdjęcia: kiedy ostatnio TY miałeś/aś taką minę? ;)


Zobacz moje 2-minutowe video o tym jak doświadczyć zrelaksowane mięśnie krtani (ang)